Náš příběh

aneb proč Velký terroir – Velká vína
Co je to Velký terroir?

Základem kounického terroir je bezpochyby kámen. Starohorní, ~700 milionů let starý, granodiorit. Masivní skála, která je starší než podloží v Bordeaux, starší než podloží v Burgundsku a starší než pálavské vápence. V našich vinohradech je tato skála v hloubce od 40 cm do 2,5 metru.

Znamená to, že takové místo je pro vinnou révu velmi drsné, její kořeny musí ve skále hledat praskliny a skrz ně místa, kde se dostane k vodě. A to vše pak réva přenáší do hroznů, jsou menší a jejich chuť je intenzivnější, odráží se v ní právě terroir.

Jak vypadá Velké víno?

Pro velké víno musí být základem právě silný terroir. Z něj dostává víno veškeré chuťové a aromatické látky, které jej činí výjimečným. Proto je výjimečný, vlašák z Pálavy, proto jsou výjimečná kounická vína. Práce vinaře i vinohradníka umí terroir a jeho projev ve vínech potlačit, dokonce i úplně zničit. Proto ve vinohradech uměle nehnojíme, nepoužíváme herbicidy či pesticidy ani systémové postřiky.

A podobně se chováme i ve sklepě. Ve vínech nejsou použita žádná aditiva (s výjimkou síry, u některých vín), žádné selektované kvasinky, žádné přípravky na změnu chutí či urychlení celého procesu vzniku vína. Všechna naše vína zrají v dubových či akátových sudech a jejich zrání nijak neurychlujeme. Hrozen, sud a čas. Takto se rodí naše vína.

Přijďte se podívat

Jednou vidět a ochutnat je lepší nez 100× přečíst. Přijeďte proto raději do Kounic. Dolní Kounice nejsou jen terroirová vína, ale krásné město v údolí řeky Jihlavy, starý klášter, kostely, kostelíky, synagoga a zámek.